Střední odborná škola průmyslová Edvarda Beneše a Střední odborné učiliště Břeclav
Německo (březen 2008)

Od 10. do 14.3. 2008 se konala druhá odborná exkurze - tentokrát bylo cílovou destinací Bavorsko - konkrétně Mnichov a jeho okolí.

Exkurze se konala v rámci projektu a zúčastnili se jí studenti obou zúčastněných škol - celkem 36 němčinářů.

Exkurze beze zbytku splnila všechny vytčené cíle - poznali jsme novou zemi a její způsob života, navštívili jsme úřad práce, kde nás velmi přátelsky přijali. Pracovníci v živé diskuzi objasnili problémy se zaměstnaností, s možností získání krátkodobé práce - letní brigády - i práce dlouhodobé. Vysvětlili, jaké dokumenty jsou zapotřebí, němčina šéfa agentury byla velmi pěkná, pomalá a srozumitelná, tentokrát jsme nepotřebovali ani tlumočníka. Opravdovým "trhákem" byla návštěva BMW - s německou precizností připravený program zaujal opravdu každého, jen škoda, že jsme si nemohli odvézt žádné autíčko jako suvenýr - snad příště.

Zato v předváděcích prostorách jsme se vyfotili s těmi modely, které nám nejvíce slušely.

Kdzugspitze_186yž v Bavorsku - tak na Zugspitzi - řekli jsme si a zubačkou vystoupali až do výše 2060 mnm. Počasí neprojevilo vlídnou tvář a schovalo před námi nádherné výhledy a panoramata, ale kafíčko v útulné restauraci chutnalo znamenitě, zvlášť když venku bylo -15. V Garmisch-Partenkirchenu jsme si udělali malou túru a zažili trošku adrenalinu - už jste někdy jeli samoobslužnou lanovkou?

Být v Bavorsku a nenavštívit pohádkový zámek Neuschwanstein - to se přece nedělá - opět se jednalo o úžasný zážitek - divoká příroda, vodopády, prudké strže a uprostřed se majestátně tyčí pohádkový zámek.

Prohlídku Mnichova jsme trošku zkrátili - opět bylo na vině počasí, ale to podstatné pro ilustraci jsme zhlédli.

Na konci exkurze jsme nezapomněli ani na naše "vlakaře" a splnili jejich přání - mnichovské nádraží totiž patří mezi nejnovější a nejmodernější dopravní uzly v Německu - i to byl zážitek, na který se nezapomíná.

Pro vás, kteří jste nemohli to všechno prožít s námi, jsme připravili alespoň malou prezentaci - stáhněte si ji a kochejte se.


partneři
TENTO PROJEKT JE FINANCOVÁN EVROPSKÝM SOCIÁLNÍM FONDEM A STÁTNÍM ROZPOČTEM ČESKÉ REPUBLIKY
"ESF napomáhá rozvoji zaměstnanosti podporou zaměstnatelnosti, podnikatelského ducha, rovných příležitostí a investicemi do lidských zdrojů."


"Práce v EU - proč ne?", © 2007 M.P.