Střední odborná škola průmyslová Edvarda Beneše a Střední odborné učiliště Břeclav
Medailonek paní Helene Pammer

Žena se srdcem na dlani

Už druhý rok potkáváme na našich chodbách, při poradách ve sborovně a v jídelně lektorku pro jazyk německý, která na naší škole pracuje v rámci projektu „ Hledat práci v EU – proč ne?“

Nyní bychom chtěli naši paní učitelku přiblížit všem, kteří by o ní chtěli vědět víc.

hp01_510

Tato starší, velmi vitální paní se stala neoddělitelnou součástí naší školy, znají ji nejen studenti, které přímo vyučuje, ale i všichni ostatní žáci, učitelé a zaměstnanci. Její rozesmátá tvář a věčně dobrá nálada jsou velmi nakažlivé.

Pochopení, nezměrná trpělivost, ochota pomoci v každé situaci, nezištnost, smysl pro humor a chuť poznávat stále nové a nové věci - to jsou jen některé atributy, které ji charakterizují.

Své dlouholeté pedagogické zkušenosti, které získala jako řadová učitelka, zástupkyně ředitele, ale především jako učitelka cizinců na mnoha různých školách, zhodnocuje ve své každodenní práci s dětmi.

Helene/ tak jí důvěrně říká celá škola/ je výbornou metodičkou, přesně zná svou roli v projektu a díky tomu, že učila na mnoha různých školách nejen v Rakousku, ale také v Česku, Maďarsku a Bulharsku, chápe potíže cizinců, které pro ně vyvstávají při studiu jejího rodného jazyka.

hp02_510

Položili jsme paní Pammerové několik otázek a ona na ně velmi otevřeně odpověděla.

Předkládáme Vám vše, co jsme se o ní dozvěděli.

Paní Helene pochází z Horního Rakouska, kde dosud žije v malém městečku nedaleko Linze, je vdaná a její manžel také pracuje v oblasti školství – je ředitelem školy pro postižené děti a je jednou z uznávaných kapacit v oboru využití počítačů pro postižené děti v Rakousku. Syn paní Pammerové se jmenuje Martin a nyní studuje na vysoké škole ve Vídni, jak sama říká, dělá jí jen radost.

Paní Pammerová má však české kořeny, na svou babičku, která pocházela právě od nás, z jižní Moravy, velmi často s láskou vzpomíná, snad ona se stala důvodem, proč se Helene začala učit česky, proč se zajímá o českou kulturu, literaturu, minulost i přítomnost.

Láska k Čechám a Čechům se odráží i v jejích oblíbených jídlech – knedlo, vepřo, zelo, škubánky, svíčková s knedlíkem, moravský brabec,…ale pozor! nemá ráda pivo, občas si dá sklenku červeného vína.

Paní Pammerová za svůj život procestovala skoro celou Evropu, nejen tak pro zábavu, ale především pracovně. Několikrát byla vyslána Ministerstvem školství Horního Rakouska , aby vedla jazykové kurzy a pracovala ve školách především v zemích bývalého východního bloku.

Myslíme si, že díky paní Helene Pammer je nám němčina bližší, a na každou hodinu s ní se opravdu těšíme. Helene je velmi přátelská a každé, i zcela náhodné setkání - třeba na chodbě - znamená „soukromou lekci němčiny“. Konverzujeme o běžných tématech všedního dne, zajímá se o nás, víme, že nás má ráda a my si jí vážíme a máme ji rádi.

Těší nás, že mezi sebou můžeme mít člověka jejího formátu, který opravdu přichází se srdcem na dlani a do jehož srdce se všichni vejdeme.

hp03_638

partneři
TENTO PROJEKT JE FINANCOVÁN EVROPSKÝM SOCIÁLNÍM FONDEM A STÁTNÍM ROZPOČTEM ČESKÉ REPUBLIKY
"ESF napomáhá rozvoji zaměstnanosti podporou zaměstnatelnosti, podnikatelského ducha, rovných příležitostí a investicemi do lidských zdrojů."


"Práce v EU - proč ne?", © 2007 M.P.